Return to Our School

Governors

Our Governors are interested, proactive and closely involved in the life of the school.

The role of school governors is to set strategic direction, to hold school leaders to account for improving performance, and to make sure money is well spent. They provide the Headteacher with both challenge and support in all aspects of leading and managing the school.

The Headteacher has a duty to report all the significant happenings of the school to the Governing Body through regular committee meetings and reports as follows.

The Full Governing Body meets once a term

The three sub-committees each meet twice a term. They are:

  • The School Improvement and Monitoring/ Curriculum and Ethos Committee (SIMCE) – responsible for setting targets, monitoring standards and ensuring that the curriculum is balanced and broadly based. All curriculum subjects have Governors linked to them so that the Governing Body is kept fully informed.
  • The Resources Committee – responsible for monitoring the managing of the school’s finances, the appointment and performance of staff and the school’s premises. We ensure that within the composition of this committee they have the financial skills to oversee the financial management of the school.
  • The Chairs’ Committee – which comprises the Chair of the Governing Body, The Headteacher and Deputy Headteacher as well as the Chairs of the other two committees and holds an overview of the structure and performance of the Governing Body as a whole.

Governors are appointed to serve according to various categories:

  • Parent Governors: selected by election and drawn from parents and carers of children at the school
  • Staff Governors: selected by election from teaching and support staff paid to work at the school
  • Co-Opted Governors: appointed by the governing body to represent community interests
  • Local Authority Governors: appointed by the local authority
  • Foundation Governors: appointed by the school’s founding body (the Diocese of St. Albans) named in the school’s Instrument of Government
  • Associate Members: appointed by the governing body to attend committee meetings and/or full governing body meetings due to their particular skills or experience.

There are Parent Governors to whom you can turn if you have an opinion or enquiry to express. If you have a specific problem, it can usually be resolved by first approaching the Headteacher.

Our Governors

The term of office is 4 years

Name Category Appointing Body Date appointed + term

date stepped down (where appropriate)

Committee and attendance record 

2020-21

 

FGB Meeting attendance

2020-21

Relevant Business and financial interests

Material interests

Governance roles in other educational  institutions
Anne Pulford

 

Chair of Governor Body (Elected Oct 2021)

Foundation Governor

 

PCC From: May 2019

To: May 2023

SIMCE 6/6

Resources 3/7

3/3 None None
Dan Berryman

Vice-Chair of GB

(Elected Oct 2021)

 

Co-opted

Governor

Governing Body From: April 2017

To: April 2025

SIMCE 6/6    Resources 7/7        Chairs 3/3 3/3 None None
Carolina Davey Staff Governor Elected by school staff From: Sept 2018

To: Aug 2022

SIMCE 6/6

 

3/3 None None
Rev’d Sarah Forrest Ex-officio PCC From: Sept 2020

To: Sept 2024

SIMCE 6/6 3/3 None Ex-officio Governor at St John the Baptist Primary School, Great Amwell

 

 

Teresa Fowle Associate Member

No voting rights

Governing Body From: March 2018

To: March 2022

Resources 7/7

 

N/A TF’s family has a business in plumbing and bathroom trade (J&W Hinton ltd) Parent in school is director of building company – Robyland – this company also has a trading account with TF’s family business. None
Maureen Freeman Foundation Governor

 

PCC From: Jan 2019

To: Sept 2022

SIMCE 6/6

 

3/3 None None
Helen Gillingham Headteacher

Ex-Officio

Governing Body From: Sept 2018

 

SIMCE 6/6    Resources 7/7        Chairs 3/3 3/3 None None
Craig Holleworth

Chair of SIMCE Committee

Parent Governor Parents From: Oct 2019

To: Sept 2023

SIMCE 6/6

Resources 2/7Chairs 3/3

3/3 None None
Jackie Hooton LA HCC From: Oct 2013

Stepped down Oct 2021

SIMCE 0/4

Ill health

 

0 – Ill-health Family support worker based at Pinewood None
Sabit Jakupovic Co-opted Governor Governing Body From: July 2018

Stepped down March 2021

SIMCE 1/6 1/3 None None
Helen John Parent Governor Parents From: May 2018

To: April 2022

Resources 5/7 3/3 None None
Paul King Co-opted Governor Governing Body From Sept 2021

To: Sept 2025

N/A N/A Managing Director

French and Jupp’s Maltings, Stanstead Abbotts

None
Catherine Moorcroft Co-opted Governor Staff From: Nov 2005

To Aug  2022

SIMCE 6/6 3/3 None None
Janet Mulholland Clerk to Resources and SIMCE committee Governing Body From Sept 2021 N/A N/A None None
Andrew Price Associate Member       No voting rights Governing Body From: Sept 2016

To: Jan 2023

Resources 7/7

SIMCE 6/6

3/3 None None
Simon Scott Clerk to FGB Governing Body N/A 3/3 Team manager at Serco Clerk for FGB at another school
Paul Skitt

Chair of Resource Committee

Parent Governor Parents From: May 2018 To: April 2022 Resources 7/7

Chairs 3/3

3/3 None None
Lynn Taylor

 

Associate Member       No voting rights Governing Body From: Jan 2004

Stepped down October 2021

SIMCE 4/6

 

3/3 None None
Piper Terrett Parent

Governor

Parents From: Oct 2019

To: Oct 2023

Resources 7/7

SIMCE 6/6

3/3 None None
Gini

Trower

Co-opted Governor Governing Body From Sept 2021

To: Sept 2025

N/A N/A Owner of The Walled Garden, Stanstead Bury Farm. None

 

Governors can be contacted freely, by letter of phone call, via the school office.

The Governors are constantly working to be more visible and approachable and to that end produce a Governors’ newsletter to update the school’s stakeholders on Governors’ activities.